OSP Bielsko Ochotnicza Straż Pożarna Bielsko

Poradnik

Pierwsza Pomoc:

1. Zawał serca:
Objawy zawału serca:
- nagły, klujący ból w okolicy mostka;
- wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej;
- często promieniowanie bólu przez lewe ramie aż do małego palca;
- niepokój, strach przed śmiercią;
- chłodna, blada skóra, zimny pot;
- czasem nudności i wymioty;
- często nieregularny puls.
Jak udzielić pierwszej pomocy przy zawale serca?
Należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną!
W oczekiwaniu na zespół pogotowia ratunkowego, chorego należy ułożyć w pozycji odciążającej serce, tzn. z lekko podwyższonym tułowiem oraz ułatwić mu oddychanie . Dlatego należy mu rozluźnić krępujące części garderoby (krawat, koszulę itp.).
Ważną role odgrywa także uspokajanie chorego, gdyż zawałowi serca towarzyszy silny niepokój i strach przed śmiercią, które dodatkowo pogarszają jego stan. W razie potrzeby trzeba zastosować sztuczne oddychanie połączone z uciskiem klatki piersiowej.


2. Użądlenie przez owady:
Jeśli żądło pozostało w ranie, postaraj się je usunąć (ale nie wyciskać!), następnie użądlone miejsce zdezynfekuj i przyłóż okład z lodu. Gdy osoba użądlona skarży się na silny ból, podaj leki przeciwbólowe. W wypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej (świąd, pokrzywka, duszność, zaburzenia oddychania), jeśli to możliwe, jak najszybciej podaj leki przeciwuczuleniowe (alergicy zwykle się z nimi nie rozstają). Jeżeli osoba użądlona traci przytomność, ułóż ją w pozycji bezpiecznej na boku i kontroluj funkcje życiowe; jeśli to konieczne, rozpocznij sztuczne oddychanie i masaż serca. W przypadku gdy nastąpiło użądlenie przez wiele owadów, może dojść do reakcji toksycznej (objawy jak przy zatruciach, tzn. wymioty, biegunka, nudności, utrata przytomności).
Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem!


3.
Kleszcze:
Usuwanie kleszcza krok po kroku:
- wysterylizuj spiczastą pęsetę do usuwania kleszczy;
- chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni swojej skóry;
- delikatnie, ale stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągaj, aż zauważysz jego głowę;
- po wyjęciu kleszcza, umieść go na kartce papieru i sprawdź, czy został usunięty w całości;
- odkaź obszar ukąszenia spirytusem;
- po usunięciu kleszcza dokładnie umyj ręce w wodzie z antybakteryjnym mydłem.

Czego nie robić podczas usuwania kleszcza?
- nigdy nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśniesz do swojego organizmu zainfekowany płyn;
- nigdy nie przekręcaj kleszcza, ponieważ jego głowa pozostanie w twoim ciele;
- nie staraj się dusić kleszcza wazeliną, masłem, lakierem do paznokci, benzyną lub alkoholem. W ten sposób tylko sprowokujesz wymioty kleszcza i zwiększysz ryzyko wystąpienia infekcji;
- nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami.
Ważne:
Czasami zdarza się, że podczas usuwania kleszcza, jego głowa pozostaje w naszej skórze. Jednak pozostanie części kleszcza w naszym ciele nie zwiększa ryzyka zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu czy boreliozą, ponieważ po oderwaniu głowy od tułowia owada, bakterie nie mogą się przedostać do naszego krwioobiegu. Dlatego jedyne, co powinniśmy zrobić, to zdezynfekować skórę i poczekać, aż głowa owada odpadnie sama. W żadnym wypadku nie należy nacinać skóry, ponieważ możemy sprowokować zakażenie bakteryjne.

4. Oparzenia:
Przyczyny oparzeń z powodu urazu termicznego:
- płomienie;
- gorące płyny;
- para wodna;
- żarzące się metale;
- promienie ultrafioletowe (oparzenia słoneczne).

Rozróżniamy trzy stopnie oparzeń:
- Pierwszy - obejmuje tylko naskórek (martwica warstwy rogowej) i charakteryzuje się rumieniem, obrzękiem skóry oraz bólem.
- Drugi - uszkodzenie dotyczy naskórka i powierzchownych warstw skóry właściwej. Jego objawem jest zaczerwieniona skóra, powstają pęcherze, czucie zostaje zachowane.
- Trzeci – następuje martwica całego naskórka i skóry właściwej łącznie z przydatkami oraz uszkodzenie tkanek znajdujących się poniżej skóry. Skóra jest sucha, biała lub szara, może utworzyć się strup, występuje brak czucia bólu ponieważ są zniszczone zakończenia nerwowe.

Postępowanie:
Upewnij się że nic ci nie zagraża. Jeśli ubranie się pali lub tli - ugaś je, tylko nie gaśnicą, jeśli oparzenie jest rozlegle należy wezwać pogotowie. Zdejmij ubranie, a jeżeli ubranie jest wtopione w ciało to nie zrywaj go tylko wytnij ubranie wokół rany, ściągnij biżuterie - zanim narastający obrzęk uniemożliwi to. Ochładzaj oparzoną część ciała czystą chłodną wodą od 10 do 20 minut. Po ochłodzeniu poczekaj, aż oparzona skóra wyschnie, następnie osłoń opatrunkiem oparzeniowym np AQUA GEL, Hydro Gel, mokry opatrunek.

Jak nie postępować:
- Nie wolno podawać niczego doustnie.
- Nie wolno smarować oparzonej skóry maściami, kremami, tłuszczami.
- Nie wolno przekuwać pęcherzy.
- Nie wolno smarować alkoholem
- Nie wolno zostawiać ratowanego samego, jeśli oparzenie jest rozlegle.

 

Zasady noszenia odznaczeń:

- Złoty Znak Związku OSP zawiesza się na szyi podkładając pod kołnierz koszuli, tak aby górne ramię krzyża sięgało węzła krawatu.
- Odznaczenia wiesza się 5,5 cm nad klapą lewej kieszeni. Powinno zachować się symetrię.
- Odznakę "Strażak Wzorowy" nosi się na środku między guzikiem klapy, a dolną krawędzią prawej kieszeni.
- Odznakę "Za wysługę lat" nosi się na prawej klapie kieszeni na wysokości guzika, na środku lewej połowy klapy.
- Odznakę "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza" nosi się na prawej klapie kieszeni na wysokości guzika, na środku prawej połowy klapy.